logo porsche

Logo Porsche – poznaj jego historię i znaczenie! Dlaczego wygląda jak herb?

Marka Porsche tworzyła jedne z najlepszych sportowych samochodów w ciągu ostatnich 80 lat. Prawie każdy z nich miał na masce to samo logo w kształcie herbu. Jak Porsche wpadło na pomysł swojego logo i jaka jest jego historia? Czytaj dalej i poznaj inspirację do powstania logo Porsche oraz jego znaczenie.


logo na kierownicy Porsche

Logo Porsche – jak powstało i skąd się wzięło?

Porsche Automobil Holding SE założył w 1931 roku austriacki inżynier Ferdynand Porsche, który pracował wcześniej dla Austro-Daimler, Steyr i Daimler-Benz. Istnieją dwie wersje historii powstania logo mari ze Stuttgartu.

Pierwsza z nich mówi o tym, że syn Ferdynanda Porsche – Ferry Porsche namalował projekt logo na serwetce w nowojorskiej restauracji podczas spotkania z Maxem Hoffmanem – dystrybutorem aut Porsche do USA. Amerykanin miał namówić wtedy Niemca na stworzenie charakterystycznego tylko dla Porsche symbolu. Logo zostało naprędce namalowane na serwetce z restauracji, a następnie dopracowane przez Erwina Komendę z departamentu Porsche Design.

Druga wersja mówi o tym, że logo zaprojektował Xaver Reimspieß, twórca logo Volkswagena, na wyraźne życzenie Ferdynanda Porsche. Herb miał symbolizować korzenie marki Porsche oraz historię części Niemiec, w której powstawały auta Porsche.

Co oznacza logo Porsche?

Można się spierać o to, kto stworzył logo Porsche, ale jego znaczenie jest jasne dla każdego. Logo bazuje na herbie Ludowego Państwa Wirtembergii za czasów Republiki Weimarskiej oraz nazistowskich Niemiec. Po II Wojnie Światowej tereny te przekształciły się w kraj związkowy Badenia-Wirtembergia, który ma teraz zupełnie inny herb. Porsche postanowiło wykorzystać jednak poprzedni emblemat do stworzenia swojego logo. To z niego pochodzą m.in. rogi jelenia.

jak powstało logo porsche

Siedziba Porsche oraz główna fabryka znajdują się w stolicy Badenii-Wirtembergii, czyli Stuttgarcie. Miasto powstało w 950 roku, a w jego herbie od zawsze widniał koń, a właściwie klacz. Również stąd wywodzi się nazwa Stuttgartu, który powstał na stadninie koni (jęz. staroniemiecki, Stuotgarten: Stute – klacz, Garten – ogród). W herbie Porsche widnieje bardzo podobna klacz, która pojawia się w herbie Stuttgartu.

Klacz w emblemacie Porsche to dla marki wyraz siły napędowej firmy. Koń Porsche jest nieco bardziej dynamiczny, ma cieńsze nogi i bardziej uniesioną głowę niż ten obecny w herbie miasta Stuttgart.

Kolory w logo marki Porsche

Kolorystyka oraz rogi jelenia pochodzą z herbu Ludowego Państwa Wirtembergii.

  • Kolor czarny był pierwotnie tłoczony, a nie malowany.
  • Czerwony przypominał bardziej bordowy z powodu niewielkiej ilości atramentu i kolorowych papierów w powojennych Niemczech.
  • Żółty ma nieco pomarańczowy odcień, odzwierciedlający barwy państwowe Wirtembergii-Hoenzollern
logo porsche

Logo Porsche Obecnie

Oprócz wygładzenia niektórych detali, tak naprawdę logo Porsche nie zmieniło się od wielu lat. Oryginalne emblematy Porsche można nadal zamówić na oficjalnej stronie marki. Są one przygotowywane i ręcznie malowane w Niemczech. Film z ich powstawania możesz zobaczyć poniżej:

Marzysz o przejażdżce sportowym samochodem?


Dodaj komentarz